Przerejestrowanie przyczepy samochodowej w 2020 roku

0
336

Przyczepa samochodowa – ułatwienie transportu
Posiadanie przyczepy samochodowej staje się coraz popularniejsze w Polsce. Dzięki przyczepce można znacząco zwiększyć możliwości transportowe samochodu w prosty i tani sposób. Doczepianą przyczepę często można wynająć od osób prywatnych np. sąsiada, przyjaciela, znajomego itp. Zamiast opłacać codziennie wynajem dodatkowej doczepki, można zaoszczędzić pieniądze, kupując ją w jednym z wielu popularnych marketów budowlanych, jak i również w mniejszych sklepach, bądź od osób prywatnych. Możliwy jest także zakup przez Internet.

Przyczepka samochodowa jako pojazd

Przyczepa uznawana jest w ruchu drogowym za odrębny pojazd, najczęściej tworząc wraz z samochodem zespół pojazdów o maksymalnej dopuszczalnej długości 18,75m. Zespół pojazdów stworzony z motocykla, motoroweru lub roweru i przyczepy to jednak maksymalnie jedynie 4m. Zgodnie z przepisami prawnymi o ruchu drogowym każdy pojazd musi być prawomocnie dopuszczony do ruchu, by można było poruszać się nim po drogach publicznych. Nieuniknione jest zarejestrowanie/przerejestrowanie przyczepki samochodowej w wydziale komunikacji danego starostwa powiatowego.

Dokumenty potrzebne do rejestracji przyczepki samochodowej.

1. Faktura – jest to niezbędny dokument, potwierdzający własność przyczepy po zakupie. Świadectwo to zawiera wiele informacji na temat szczegółów dotyczących tego pojazdu, takie jak: dane nabywcy, nazwa producenta przyczepy, dokładny model, kolor, rok produkcji oraz numer ewidencyjny.
2. Świadectwo homologacji – dokument zawierający dane dotyczące maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej przyczepki.
3 Wniosek rejestracyjny – dokument, w którym należy podać szczegółowe dane odnośnie: właściciela pojazdu, marki, roku produkcji, numeru VIN, przeznaczenia pojazdu, numeru silnika.

Opłaty rejestracyjne i ewidencyjne

Po złożeniu wszystkich potrzebnych dokumentów należy uiścić należne opłaty tj.

– dowód rejestracyjny – 54zł
– tablice rejestracyjne – 40zł
– komplet znaków legalizacyjnych – 12,50zł
– pozwolenie czasowe – 13,50zł
– opłata ewidencyjna – 1,50zł

Z chwilą rejestracji, przed wyjazdem przyczepki na drogi publiczne, niezbędne jest ubezpieczenie komunikacyjne OC. Ceny ubezpieczenia zależne są od ubezpieczyciela, zazwyczaj jest to około 50zł.

Od 1 stycznia 2020 roku niezarejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni od nabycia w starostwie powiatowym wiąże się z karą pieniężną, gdyż jest złamaniem prawa polskiego. Najczęściej kara ta wynosi od 200zł do 1000zł, nakładaną przez starostę na drodze decyzji administracyjnej. Wpływy z kar tego typu stanowią dochód powiatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here