Kiedy wymienić amortyzatory – awarie, objawy, wymiana elementu

0
128

Amortyzatory to jedna z głównych części nadwozia samochodu. Dzięki nim możliwe jest przemieszczanie się autem po różnego rodzaju drogach, nawierzchniach i nierównościach. Zadaniem tego mechanizmu jest przyjmowanie i rozpraszanie drgań i nadmiaru energii całego układu mechanicznego. Gdzie dokładnie znajdują się amortyzatory? Kiedy wymienić amortyzatory? Jakie objawy mogą sygnalizować zużycie elementu? Jak dobrać odpowiedni model części zastępczych?
Tak naprawdę, układ ten, w każdym pojeździe znajduje się w innym miejscu. Choć ogólnie ich umiejscowienie jest pod nadwoziem, to dokładne położenie można znaleźć w opisie pojazdu i książce serwisowej każdego auta. Amortyzatory posiadają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, jak również sam komfort prowadzenia. Awarie elementu można w prosty sposób sprawdzić i zbadać. Wykonując test samodzielnie warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszym i niezawodnym sposobem jest naciśnięcie na samochód. Najlepiej, gdy próby dokonują dwie silne osoby. Po dociśnięcie pojazdu do ziemi należy szybko się odsunąć. Prawidłowym zachowaniem mechanizmu będzie natychmiastowy powrót do poprzedniej pozycji lub nawet wrażenie odbicia się karoserii. Kiedy zatem wymienić amortyzatory? Jeśli test ten nie przebiegnie pomyślnie, a auto zbyt powoli lub w ogóle nie wróci do pierwotnej pozycji, oznacza to iż element ten jest już nadmiernie wyeksploatowany.
Zużycie tych ważnych części pojazdu możliwe jest do sprawdzenia również, poprzez dokonanie profesjonalnych oględzin. Niesprawny amortyzator daje również szereg niepokojących symptomów. Na co zwrócić uwagę podczas jazdy? Kiedy wymienić amortyzatory? Oto najczęstsze objawy:
– silne kołysanie się nadwozia zarówno w postoju, jak i podczas jazdy,
– brak pełnej kontroli nad pojazdem,
– niepewna jazda na równościach,
– ściąganie samochodu na jedną stronę,
– brak stabilności samochodu,
– wydłużona droga hamowania,
– niepokojący stukot i wydawanie dziwnych zgrzytów – pisk, ocieranie się elementów, itp.
– wiele innych.
Tego rodzaju objawy mogą świadczyć o wielu awariach amortyzatorów. Część ta ulega znacznej eksploatacji, dlatego tworzywo z którego jest wykonana może zwyczajnie się zużywać. Problem z amortyzatorem może także pochodzić od źle dokręconej lub nieprawidłowo dobranej części. Aby skutecznie dobrać odpowiednie elementy samochodu, należy dopasowywać jest do marki i modelu pojazdu, jego parametrów i zaleceń producenta. Warto również wybierać części wykonane w najwyższej jakości, sprawdzonych i cenionych marek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here