Kiedy warto stosować halogeny w samochodzie?

0
119

Halogeny w samochodzie powinno się stosować przede wszystkim wtedy, gdy widoczność na drodze będzie ograniczona. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że nie musi to być tylko i wyłącznie mgła. Godny uwagi jest fakt, że omawiany rodzaj świateł może doskonale zdać egzamin w trakcie bardzo intensywnych opadów deszczu czy śniegu.

Warto również wiedzieć, że reflektory są stosunkowo proste w kwestii konstrukcji. Należy jednak zaznaczyć, że skomplikowane są przepisy umożliwiające na ich zastosowanie w samochodzie. Kierowca może to bowiem zrobić nie tylko i wyłącznie w ograniczonym czasie, ale również na niektórych drogach.

Kiedy dokładnie można stosować lampy halogenowe w samochodzie?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie tylko i wyłącznie polskie, ale również europejskie prawo zabrania używania przez kierowców halogenów zamiast świateł mijania. Kiedy zatem możliwe jest włączenie wspomnianego rodzaju świateł. Godny uwagi jest fakt, że halogeny nie są w stanie oświetlić całej drogi w porównaniu do świateł mijania.

Warto wiedzieć, że wiązka światła w tego rodzaju światłach jest kierowana nie tylko i wyłącznie na pobocze, ale również drugi pas. Oznacza to tym samym, że działanie omawianego produktu będzie miało sens tylko i wyłącznie w nocy na drodze, która nie jest zagęszczona.

Należy mieć świadomość, że obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają kierowcom używać halogenów od zmierzchu do świtu. Nie są jednak sprecyzowane dokładne godziny. Nie można zapomnieć, że halogeny mogą bardzo przeszkadzać innym kierowcom na drodze. Omawianego rodzaju świateł nie powinno się stosować na drogach ekspresowych czy autostradach.

Można jednak używać halogenów na krętych i oddalonych od miasta drogach. Można zaobserwować, że z roku na rok lampy halogenowe są coraz częściej używane przez fanów jazdy w terenie. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że najczęściej wymienianym argumentem przemawiającym za stosowaniem tego rodzaju świateł jest ograniczona widoczność na drodze.

Warto wiedzieć, że omawiane lampy nie powinny mieć większych problemów z oświetleniem danej drogi w wspomnianych warunkach. Nie można oczywiście zapomnieć, że lampy przeciwmgłowe mogą przyczynić się do oślepienia innych kierowców w momencie, gdy zostaną nieodpowiednio wykorzystane. Godny uwagi jest fakt, że przednie światła halogenowe są stosowane stosunkowo rzadko przez współczesnych kierowców. Warto stosować je wtedy, gdy widoczność na danej drodze spadnie poniżej 50 metrów. Z kolei niewłaściwe korzystanie z tego rodzaju świateł grozi mandatem w kwocie 100 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here