Jak uniknąć uszkodzenia sprzęgła?

0
101

Sprzęgło jest jedną z najbardziej eksploatowanych elementów samochodu, dlatego każdy kierowca powinien zdobyć wiedzę na temat jego działania. Objawy zużytego sprzęgła można dostrzec po krótkim czasie, jeżeli używamy go nieprawidłowo. Zazwyczaj młodzi kierowcy, młodzi stażem posiadania prawo jazdy, nie mam tu na myśli wieku, nie wiedzą jak prawidłowo i oszczędnie używać sprzęgła. Ważne aby nie obciążać tego elementu, kiedy nie ma takiej potrzeby.
A zatem jakie są widoczne objawy zużytego sprzęgła?
Kiedy samochód nie 'bierze” podczas ruszania lub rusza z wyraźnym opóźnieniem, nie przyspiesza pomimo dodawania gazu, szarpie lub czuć zapach spalenizny. Temu wszystkiemu można zapobiec, jeżeli będziemy jeździć rozważnie i ekonomicznie.
Podstawowym błędem jest dodawanie gazu za wcześnie, przy wciśniętym sprzęgle, lub – co gorsza – przy jednoczesnym wciskaniu hamulca. W ten sposób można uszkodzić sprzęgło od razu, po takim „drifcie” czuć wyraźnie nieprzyjemny zapach spowodowany zatarciem sprzęgła.
Inne częste błędy, które już nie w tak bezpośredni sposób wpływają powstawanie uszkodzeń, to trzymanie wciśniętego sprzęgła podczas dłuższego postoju, np. czerwone światło przy wjeździe na most, czy wąski przejazd podczas remontów drogowych. Wtedy wskazane jest ustawienie biegu w pozycji zero. Młodzi, zestresowani kierowcy, często o tym zapominają, a nawet kilka takich błędów może mieć duży wpływ na wcześniejsze zużycie się sprzęgła. Niestety, aby nauczyć się prawidłowo obsługiwać samochód potrzebna jest praktyka. Na początku ciężko jest wyczuć moment 'brania” sprzęgła, zwłaszcza, że każdy samochód jest skonstruowany nieco inaczej. Dlatego samochody używane przez nowych kierowców wymagają później konkretnych napraw.
To jest też istotna kwestia, kiedy zamierzamy kupić używane auto. Warto dowiedzieć się, kto go użytkował. Często sprzedawcy jako zaletę wymieniają „samochodem jeździła kobieta”, sugerując, że samochód był używany ostrożnie i powoli. Otóż jeżdżąc powoli także można skutecznie uszkodzić zwłaszcza sprzęgło. A zatem nieistotne jest czy samochodem jeździł mężczyzna, czy kobieta, ale czy ta osoba miała świadomość jak należy prowadzić samochód. Nie polecam kupować samochodu od osoby, która niedawno zdała prawko i był to jej pierwszy samochód, służący do nauki. Warto zatem podchwytliwie dopytać potencjalnego sprzedawcę o tę kwestię. Spójrzmy na samochody do szkolenia kierowców. Te zazwyczaj wymagają napraw bardzo często. Zatarcie sprzęgła to domena osób uczących się jeździć. Pewnie każdemu z nas zdarzyło się coś takiego podczas kursu.
Nie wszystkiego nauczymy się od razu, jednak ważne, aby mieć świadomość, jak istotne jest zapobieganie uszkodzeniom i wyrobić w sobie nawyk ekonomicznej jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here