FSI – nowy wynalazek Volksvagena

0
156

„FSI? Co to znaczy?” – mruknąłem, przeglądając najnowszy katalog modeli Volksvagena. W opisie każdego samochodu pojawiała się wzmianka, że ma on wbudowany system FSI.

Ponieważ nie jestem inżynierem, a samochody potrafię jedynie prowadzić a nie konstruować, zrobiłem to, co każdy współczesny człowiek, który chce się czegoś dowiedzieć o świecie. Wyjąłem z kieszeni smartfona, otworzyłem wyszukiwarkę Google i wpisałem w pasek wyszukiwania hasło „fsi co to znaczy”.

Google jak zwykle mnie nie zawiódł, zwracając w odpowiedzi na zapytanie setki tysięcy wyników wyszukiwania. Wybrałem pierwszy z brzegu – link odsyłający na oficjalną stronę koncernu Volksvagen. Po chwili odnalazłem definicję FSI. Podam ją teraz Tobie, drogi czytelniku, abyś nie musiał zadać swojemu smartfonowi lub laptopowi pytania „fsi co to znaczy”.

FSI to wynaleziona przez inżynierów Volkswagena technika zasilania paliwem, pozwalająca zwiększyć moc i wydajność silnika bez konieczności zwiększenia zużycia paliwa.

Skrót FSI rozwijamy jako Fuel Stratified Injection (warstwowy wtrysk paliwa). Istotą nowej technologii jest dostarczanie w okolice świecy zapłonowej bogatej mieszanki paliwa, która łatwo się zapala, dzięki czemu do pozostałej objętości cylindra może trafić uboższa mieszanka.

Silniki w technologii FSI mają o wiele lepsze osiągi, niż silniki tradycyjne. Ich największą zaletą jest możliwość rozbudowania je o funkcję turbodoładowania – czyli przekształcenia „zwykłego” silnika FSI w silnik TSFI lub TSI.

Technologię FSI Volksvagen z powodzeniem stosuje zarówno w modelach rodzinnych, jak i sportowych. Przyjąłem tę informację z zadowoleniem, bo w pierwszej chwili myślałem, że tajemniczy skrót FSI może oznaczać „bajer”, montowany jedynie w modelach klasy premium. A tymczasem jak widać jest to po prostu kolejne przydatne rozwiązanie techniczne.

„Ciekawe, czy technologia FSI jest dostępna także w modelach, oferowanych przez innych producentów?” – znów zacząłem się zastanawiać na głos. Cóż, na to pytanie też nie znam odpowiedzi. Zrobiłem więc ponownie to., co zrobiłby każdy inny człowiek XXI wieku. Ponownie wziąłem do ręki smartfon, wykasowałem z paska wyszukiwania zapytanie „fsi co to znaczy” i pracowicie zacząłem wstukiwać nowe.

„FSI poza Volksvagenem”… Nie, może lepiej sformułować to inaczej… „FSI czy tylko Volksvagen to ma”… To też chyba nie najlepszy pomysł… Najlepiej cofnę się do „fsi co to znaczy” i będę starał się znaleźć odpowiedź w tamtych, pierwotnie wyświetlonych wynikach wyszukiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here